گردونه خورشید

گردونه خورشید

در حال حاضر بسیاری از مردم دنیا گردونه مهر را به اسم صلیب شکسته و نماد آلمان نازی و آدولف هیتلر می شناسند اما این نماد دست کم 5 هزار سال پیش از تولد حضرت مسیح و تبدیل شدن صلیب به نمادی از مذهب مسیحیت در ایران باستان با عنوان گردونه خورشید و نشانی از آب، خاک، باد، آتش یا خورشید و خوش اقبالی رواج داشت. این نماد به سواستیکا، گردونه مهر، چلیپای شکسته، گردونه خورشید و صلیب شکسته شهرت دارد.
نقش های متعدد صلیب شکسته یا گردونه خورشید در نقاط مختلف ایران بر روی سنگ نگاره هایی با قدمت 5000 سال قبل از میلاد حضرت مسیح و سفال هایی با قدمت 3000 سال قبل از میلاد حضرت مسیح  کشف شده است همچنین بر روی یک گردنبند ایرانی کشف شده در استان گیلان که دارای قدمتی در حدود یک هزار سال قبل از میلاد است و امروزه در موزه ملی نگهداری می شود نیز نماد گردونه خورشید دیده می شود.
حزب نازی آلمان در سال 1299 میلادی نشان گردونه خورشید را نمادی برای خود قرارداد. این نشان در پرچمها، مدالها، کلاه ها و بازوبندهای این حزب مورد استفاده قرار گرفت. پس از جنگ جهانی دوم این نماد وجهه بدنامی در غرب پیدا کرده‌است.
بدنامی حزب نازی آلمان به اندازه ای بود که حالا استفاده از این نماد در بسیاری از کشورهای جهان کاری خلاف قانون است. به عنوان مثال در کشور آلمان  استفاده از این نماد ممکن است منجر به 3 سال زندان یا پرداخت جریمه نقدی شود.
در لهستان نشان دادن عمومی علامت نازی‌های آلمان یک جرم کیفری است. در برزیل نیز استفاده از صلیب شکسته یا هر چیزی دیگری که اشاره به نازی‌های آلمان داشته باشد از سال 1989 تا کنون جرم تلقی شده و در بهترین حالت از 2 تا 5 سال زندانی دارد.
در سال ۲۰۰۵ مقامات تاجیکستان در یک حرکت فرهنگی همه را به استفاده گسترده از چلبپای شکسته به عنوان یک نماد ملی فراخواندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *