پرواز

پرواز

افراد زیادی در طول تاریخ پرواز کرده اند. عباس بن فرناس در سال 950 میلادی با ابزاری دست ساز که با پر پوشیده شده بود و كاملا بر پایه ی محاسبات هندسی توانست مسافتی را پرواز نماید.
داوینچی نیز در قرن 15 میلادی برای پرواز کردن تلاش کرد.
اولین پرواز با هواپیمای موتور دار را هنری گیفارد(Henri Giffard) با یک هواپیمای دارای موتور بخار در سال 1852 انجام داد. گیفارد در 24 سپتامبر 1852 حدود 27 کیلومتر از پاریس تا تراپس را با سرعت 10 کیلومتر در ساعت با این هواپیما طی کرد. هواپیمای او تنها در هوای آرام می‌توانست به جلو حرکت کند و در هنگام وزش باد تنها به آهستگی مسیری دایره وار را طی می‌کرد.
کلمنت آدر (Clément Ader) در سال 1890 به اندازه نیمی از طول یک زمین فوتبال را با یک هواپیمای با بال‌های خفاش‌مانند پیمود که بسیاری آن را “اولین پرواز با یک وسیله سنگین‌تر از هوای سرنشین‌دار و موتوردار” می‌شمارند.
برادران رایت این اولین پرواز را در 17 دسامبر 1903 انجام دادند. خلبان اورویل بود، زیرا ویلبربه عنوان خلبان در نوبت قبلی نتوانسته بود، ماشین را به پرواز درآورد. هواپیمای برادران رایت این دفعه توانست به مدت  12 ثانیه و به اندازه 40 متر پرواز کند.
در ژانویه سال 1908، هانری فارمن فرانسوی با هواپیمایی دست ساز كه 150 كیلوگرم وزن و موتوری به قدرت 50 اسب بخار داشت موفق شد در محلی در هشت كیلو متری پاریس در ارتفاع هشت تا ده متری ازسطح زمین، یك مسافت یك كیلومتری را پرواز كند. سرعت پرواز 40 كیلومتر درساعت بود. این نخستین پرواز بشر با هواپیمایی به این سنگینی بود.
قطعا افراد دیگری نیز در طول تاریخ برای پرواز تلاش کرده اند و ما از آن ها بیخبر هستیم. همه این تلاش ها باعث اختراع هواپیماهای امروزی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *