میر سیدعلی همدانی

میر سیدعلی همدانی

سید علی همدانی یکی از نوابغ و شخصیت‌های طراز اول ایرانی است.
هفت قرن پیش وی به همراه 700 نفر از هنرمندان و اساتید برای تبلیغ اسلام سفرهای دریایی و زمینی مختلفی انجام داد از جمله به حجاز و سایر نقاط عربستان، مشهد، اغلب شهرهای آسیای میانه، قفقاز، آذربایجان، سریلانکا، تبت، هند، پاکستان و ماورالنهر سفر کرد اما مهمترین تاثیر وی در کشمیر دیده شده است.
مهاجرت او و صدها تن دیگر از ایرانیان دیگر به کشمیر موجب انتقال هنرهای ایرانی همچون شالبافی، بافندگی، سفالگری و خوش‌نویسی در آن زمان به کشمیر شد.
جایگاه این مرد در تاجیکستان به قدری است که تصویر و شعری از این شخصیت فرهنگی و معنوی ایرانی و فارسی زبان بر روی اسکناس های 10 سامانی این کشور نقش بسته است.
میرسیدعلی همدانی در بیان تعلیمات خویش از آثار و تالیفات و اندیشه‌های ایرانیان مشهوری مانند ابوحامد غزالی، شیخ فریدالدین عطار، ابن عربی، سنایی، نجم‌الدین کبری، محمود شبستری، جلال‌الدین رومی، فردوسی، رودکی، شیخ‌الدوله سمنانی، عمرخیام، سعدی شیرازی، حافظ شیرازی و مانند این‌ها فراوان استفاده نموده است.
می گویند این مرد بزرگوار در شب رحلتش تا بامداد، ذکر یا اللّه و یا حبیب بر زبانش جاری بود و در حالی که عبارت مبارک و شریف “بسم اللّه الرحمن الرحیم” را زمزمه می کرد، ندای حق را لبیک گفت.
پیکر پاک سید را مریدان و ارادتمندان ایشان پس از غسل و کفن، در حالی که بوی خوش از آن به مشام می رسید تشییع و حمل کردند و در مدرسه ای که خود بنا کرده بود به خاک سپردند. هم اکنون آرامگاه سید علی همدانی در تاجیکستان مورد احترام مردم آن کشور است.
میرسیدعلی همدانی یکی از عالمان برجسته‌ای است که از دیار همدان برخاست و توانست جهانی را بدون شمشیر فتح کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *