فرش ایرانی

فرش ایرانی


اگرچه تاریخ شروع بافت فرش به درستی معلوم نیست و مشخص نیست كه بافت فرش از كدام منطقه شروع شده، ولی اغلب مورخان و باستان‌شناسان متفق‌القولند كه ایرانیان از جمله اولین اقوامی هستند كه بافت فرش را شروع كرده‌اند.
برای هزاران سال است که ایرانیان فرش را با مواد و رنگ صد در صد طبیعی می بافند. قدیمی‌ترین فرش جهان فرش پازیریك  است که در سال ۱۳۲۸ (۱۹۴۹) توسط سرگی رودنکو، باستان‌شناس روس در دره پازیریک در کنار اشیاء باستانی دیگری در گور یخ‌زده یکی از فرمانروایان سکایی کشف شد.
فرش پازیریك  یك اثر كاملا ایرانی متعلق به 500 سال قبل از میلاد مسیح و دوران هخامنشی (Achaemenid Empire) است و اكنون در موزه آرمیتاژ روسیه نگهداری می‌شود. نشانه های زیادی وجود دارد که بافت و طرح این فرش را به قوم لر نسبت می دهد از جمله نوع گره های فرش و همچنین یک ردیف ستاره های چهارپر نقش شده در قسمت مرکزی این فرش که روی اشیای مکشوف در لرستان نیز دیده می شود.
بافت قالیچه‌ای با چنین ویژگی‌هایی، مستلزم دارا بودن پشتوانه فرهنگی و هنری قوی و تبحر و تجربه ای طولانی در فرش بافی است.

Charmahal_Bakhtiyari_Girl_Carpet

Charmahal_Bakhtiyari_Girl_Carpet

بافندگان فرش ها را از روی طرح و نقشه می بافند و عده ای دیگر نیازی به نقشه کاغذی ندارند و نقشه فرش را در ذهن خود دارند و با نقشه ذهنی فرش می بافند.

 

فرشبافی

فرشبافی

بازار فرش تبریز زیباترین بازار فرش سنتی جهان است و  از مراکز اصلی تجارت و صادرات فرش  در ایران است.

بازار فرش تبریز

بازار فرش تبریز

شما می توانید عکس ها و فیلم  های کلمات کلیدی همچون فرش، گبه، قالی، فرشبافی، بازار فرش تبریز، بافنده و دارقالی را در موتورهای جستجو مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *