ترین های گردشگری ایران

ترین های گردشگری ایران

همیشه «ترین ها» جذابیت داشته است. ایران محل خیلی از ترین هاست.
● عظیم ترین بنای سنگی جهان
تخت جمشید از سنگ ساخته شده است و جالب است بدانید میان سنگ ها هیچ گونه ملاتی استفاده نشده و سنگ ها به یکدیگر چفت شده اند و در برخی موارد بست های آهنی مورد استفاده قرار گرفته است. ساخت تخت جمشید در سال ۵۱۸ قبل از میلاد آغاز شد و حدود ۱۲۰ سال طول کشید.
● گرم ترین نقطه کره زمین
پست ترین منطقه ایران و گرمترین نقطه زمین که فاقد حیات است چاله مرکزی لوت در 75 کیلومتری شرق شهداد است.
چاله مرکزی لوت که 56 متر از سطح دریا بالاتر است توسط محققان ناسا نیز به عنوان گرم ترین منطقه زمین و پست ترین نقطه بیابان لوت تایید شده است.

● بزرگ ترین بافت خشتی جهان
یزد با داشتن بازارهای قدیمی، مسجدها، باغ ها، عمارتها و آتشکده ها مجموعه کاملی از بناهای تاریخی را در خود جای داده است. این شهر علاوه بر آن که بزرگ ترین بافت خشتی جهان است دست نخورده ترین بافت تاریخی ایران نیز محسوب می شود.

● بزرگ ترین جزیره غیرمستقل جهان
قشم، بزرگ ترین جزیره غیرمستقل دنیاست که در حساس ترین نقطه استراتژیک خلیج فارس و در دهانه تنگه هرمز واقع شده است. طول جزیره حدود ۱۲۰ کیلومتر و عرض جزیره در نقاط مختلف متفاوت است. جزیره قشم با مساحت ۱۴۹۱ کیلومتر مربع از ۲۳ کشور دنیا وسیع تر است و به طور مثال قشم ۵ /۱ برابر هنگ کنگ، ۵ /۲ برابر سنگاپور و بحرین و سان مارینو، ۵ برابر مالدیو و ۷۰ برابر ماکائوست.
● کهنسال ترین درخت سرو جهان
یکی از پیرترین جانداران جهان، سرو ابرکوه با عمری حدود ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ سال است. در برخی اساطیر، کاشت این درخت زیبا به زرتشت نسبت داده شده است.
● باستانی ترین پل قابل استفاده جهان
پل دزفول قدیمی ترین پل قابل استفاده جهان است. شاپور اول ساسانی در سال ۲۶۰ میلادی با استفاده از ۷۰ هزار اسیر رومی اقدام به ساخت این پل مستحکم کرد و به همین دلیل این پل به پل رومی نیز مشهور است. این پل در دوران های مختلف مرمت و بازسازی شده است اما پایه هایش همچنان بدون تغییر یادگاری از عصر ساسانی است.
از جمله ترین های دیگر می توان به بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان، بزرگ‌ترین غار آبی جهان، قدیمی‌ترین سد قوسی دنیا، بلندترین بادگیر جهان، عجیب ترین قنات های جهان، بلندترین برج آجری جهان، طولانی ترین غار نمکی جهان و داغ ترین چشمه جهان اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *