اولین جراحی مغز جهان

اولین جراحی مغز جهان

جراحی ها بر روی جمجمه در ایران باستان جراحی هایی بود كه با اهداف جادویی و آیینی هم بر روی مردگان و هم بر روی زندگان انجام می گرفته است . اما اسکلت جمجمه ای در شهر سوخته در جنوب ایران کشف شد که این اسکلت جمجمه تاریخ جراحی های درمانی در ایران را چند هزار سال عقب تر برد.
در بررسی های اولیه انجام شده بر روی این جمجمه مشخص شد که آن متعلق به یک دختر 13 ساله است. این دختر 13 ساله حدود 5000 سال پیش دچار بیماری به نام “هیدورسفالی” (Hydrocephalus) می شود و توسط پزشكان شهر سوخته معالجه می گردد .
به نظر نمی آید وضعیت غیر عادی جمجمه بعد از عمل به وجود آمده باشد و به طور مسلم بیمار بعد از عمل نزدیك به شش تا نه ماه زنده بوده است چون گوشه های استخوان شکسته شده بعد از عمل دوباره جوش خورده است . این اسکلت جمجمه پیشرفت پزشکی را در تمدن شهر سوخته نشان می دهد که اصل موضوع بیماری هیدورسفالی یعنی جمع شدن آب و مایعات اضافه در جمجمه را تشخیص داده و اقدام به تخلیه آن كرده بودند كه تشخیص درستی هم بوده است. اما هنوز پرسش های زیادی در ارتباط با این جراحی مطرح است كه پاسخی برای آن پیدا نشده مثلا این كه پزشكان چه طور به نوع بیماری و روش درمان پی برده اند و آیا به غیر از این جراحی روش های دیگری را نیز آزمایش كرده اند؟ آیا روش های بی هوشی را می شناختند یا بدون بی هوشی این عمل را انجام دادند و اصلا بیمار را بی هوش كرده اند یا نه؟ بیمار پس از شش تا نه ماه به مرگ طبیعی مرده یا در اثر عفونت جراحی؟
هم اکنون یکی از معروفترین و سرشناسترین دکترهای مغز و اعصاب جهان ایرانی است و نام او دکتر “مجید سمیعی” است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *