ابن هیثم

ابن هیثم

ابن هیثم
ابن هیثم  (Alhazen)از دانشمندان سرشناس ایرانی و اولین دانشمند فیزیک نور در جهان است که در زمینه شناخت نور و قانون‌های شکست و بازتاب آن نقش مهمی ایفا کرده‌است. شرح اصول اتاقک تاریک و اختراع ذره‌بین از کارهای برجستهٔ این دانشمند ایرانی و مسلمان است که منجر به ساخت دوربین عکاسی گردید .به نظر برخی پژوهشگران ابن هیثم  نخستین دانشمند جهان است که سرعت صوت را محاسبه کرده‌است. ابن هیثم  با واحد اندازه‌گیری طول در زمان خود، که واحد ذرع بود، سرعت نور و دور کره زمین را اندازه گرفت. وی نخستین کسی است که 700 سال قبل از نیوتن به بررسی ویژگی‌های نور پرداخت.
سالها قبل از اینکه عکاسی اختراع شود، اساس کار دوربین عکاسی وجود داشت. ابن هیثم در سدهٔ پنجم هجری/یازدم میلادی ابزاری به نام جعبه تاریک (Camera Obscura)را برای بررسی خورشیدگرفتگی به کار برده بود.
بسیاری از آثار این دانشمند گرانقدر، به ویژه کتاب اپتیکِ وی، توسط محقق قرون وسطی، جرارد از سرمونا، به زبان لاتین ترجمه شده است. این کتب تأثیر عمیقی بر متفکران بزرگ قرن ۱۳ همانند راجر بیکن و ویتلو و حتی شخص برجسته ی قرن ۱۵، لئوناردو داوینچی داشته است. به عقیده ی اسحاق نیوتون، ابن هیثم بزرگ ترین فیزیک دان در تمام دوران است. در حال حاضر از وی به عنوان پدر بلامنازع علم اپتیک مدرن یاد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *